تصمیم گیری مالی

در این مقاله می خواهیم به جنبه های مختلف تصمیم‌گیری مالی بپردازیم. ما هر روز با تصمیم‌گیریهای مختلفی در زندگی مواجه هستیم یکی از این تصمیم‌گیریها، تصمیم‌گیری مالی است. آیا تا به‌حال تلاش کرده‌اید که اندامی مناسب داشته باشید؟ احتمالا می‌دانید که برای داشتن یک اندام مناسب فرمول عجیب و غریبی وجود ندارد و تنها لازم است آنچه را که می‌دانیم با نظم اجرا کنیم. در مورد سلامت مالی هم تفاوتی وجود ندارد.

 تصمیم‌گیری مالی چیست؟

تصمیم‌گیری مالی پروسه‌ای است که در آن مزیت‌ها و مضرات تصمیم‌های مربوط به استفاده از پول سنجیده می‌شود. به نظر راحت می‌رسد نه؟ اگر نگاهی به حساب بانکی و سرمایه‌گذاری‌هایی که تا به حال کرده‌اید بیندازید می‌توانید ارزیابی از عملکرد خود داشته باشید و بگویید در این امر خوب عمل کرده‌اید یا خیر. اگر به ثروتی رسیده‌اید یا اگر با شکستی مواجه شده‌اید، هر دو حالت نتیجه تصمیماتی است که در زندگی گرفته‌اید.

مانند هر چیز با ارزشی که در زندگی می‌خواهیم برای تصمیم‌گیری مالی خوب نیز باید ابتدا اهداف خود را بشناسیم. سپس برای رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی کنیم. برنامه‌ریزی به ما کمک می‌کند کنترل فعالیتهای روزانه خود را داشته باشیم و به کارهایی بپردازیم که در طول زمان به نتیجه منجر می‌شوند.

بسیاری از ما تمایل داریم بگوییم که در تصمیم‌گیری‌مالی بطورمنطقی رفتار می‌کنیم. در صورتی که به سختی امکان‌پذیر است که یک نفر در تمام موارد منطقی باشد. ما انسانها احساسی آفریده شده‌ایم پس باید به یاد داشته باشید که هنگام تصمیماتی مانند خرید از خود سوال کنید چرا؟ چرا می‌خواهم ماشین جدید، خانه و کفش فلان برند را بخرم؟  سوال دیگر اینکه این خرید نیاز است یا خواسته؟ اشکالی ندارد که خریدی را بخاطر اینکه خواسته ماست انجام دهیم اما خواسته‌های گران قیمت را باید تا زمانیکه از نظر مالی در وضعیت خوبی قرار داشته باشید به تعویق بیندازید.

در هنگام تصمیم‌گیری مالی آگاه باشید و ببینید تحت تاثیر چه کسی قرار گرفته‌اید. گاهی ممکن است صحبت دوستان باعث شود تصمیمی را بگیرید و گاهی تبلیغات تلویزیون یا دیدن وسیله‌ای در رسانه‌های اجتماعی موجب می‌شود خریدی را انجام دهید. 

 رسانه‌های اجتماعی چه تاثیری در تصمیم‌گیری مالی دارند؟

گاهی تصور می‌کنیم آنچه را که در رسانه‌های اجتماعی می‌بینیم واقعی است و بسیاری از تصمیم‌گیری‌مالی خود را تحت تاثیر آنها انجام می دهیم. باید توجه داشته باشیم مردم در رسانه‌های اجتماعی تمایل دارند بهترین وجه زندگی خود را در معرض دید قرار دهند اگر باور نمی‌کنید فقط کافیست اینستاگرام خود را باز کنید چه می‌بینید؟ چند نفراز جر و بحث‌های زناشویی و شکست‌های خود عکس می‌گذارند؟ کمی در اینستاگرام چرخی بزنید آیا کسی را پیدا می‌کنید؟ مطمئن باشید تعداد کمی را پیدا خواهید کرد. اکنون به آمار افرادی که کادوی زیبا و گران قیمتی به مناسبت تولد هدیه گرفته‌اند و در صفحه به اشتراک می‌گذارند نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که این افراد کم نیستند. آنچه که باید به آن توجه داشته باشید این است که بسیاری از مواردی که در رسانه‌ها می‌بینید غیر واقعی هستند پس قطعا نمی‌توانند برای تقلید مناسب باشند. گاهی ما تحت تاثیر همین رسانه‌ها سرمایه‌گذاری را شروع می‌کنیم، ولی قبل از سرمایه‌گذاری باید به چند نکته توجه داشته باشیم.

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم؟

 

در سرمایه گذاری آگاهانه تصمیم بگیریم

سرمایه‌گذاری خوب مانند خرج کردن پول است و با تصمیم‌گیری مالی آگاهانه شروع می‌شود. باید بدانیم که تصمیم‌گیری مالی موفق به ذهنیت عاطفی و روانی سرمایه‌گذار بستگی دارد. کسی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری خوبی انجام دهد لازم است بداند که انرژی خود را بیشتر باید برای مدیریت زمان صرف کند تا مدیریت پول. اگر به فرایند سرمایه‌گذاری نگاهی بیندازیم مشاهده می‌کنیم یادگیری و مدیریت سرمایه‌گذاری بخش آسان کار است، قسمت سخت کار پیاده‌سازی آن روشهاست. اگر در هنگام پیاده‌سازی بتوانیم رفتار منطقی داشته باشیم و از رفتارهای احساسی دوری کنیم می‌توانیم در سرمایه‌گذاری بازدهی خوبی بدست آوریم.

دید بلند مدت داشته باشیم

در بازارهای مالی باید با دید بلند مدت به سرمایه‌گذاری نگاه کرد و با برنامه ریزی ۵ تا ۱۰ ساله می‌توان استرس خود را در این مسیر کاهش داد. در این فرآیند باید توانایی فیلتر کردن اطلاعات را داشته باشیم و بدانیم همه اطلاعات مفید و کاربردی نیستند. حتی برعکس گاهی اطلاعات اضافی می‌تواند عملکرد منفی داشته و برای فرایند تصمیم‌گیری مالی مضر باشد.

در سرمایه گذاری از احساسات دوری کنیم

 گاهی سرمایه‌گذاران تحت تاثیر اخباری مانند افزایش یا کاهش قیمت نفت، کاهش درآمد شرکت ایکس و کاهش یا افزایش ارزش بورس قرار می‌گیرند و براساس آنها تصمیم‌گیری مالی خود را انجام می‌دهند و خرید و فروش می‌کنند. تقریبا می‌توان گفت اکثر این اطلاعات اگر برنامه بلند مدت داریم اهمیتی ندارند. بطور کلی این اطلاعات نباید پایه و اساس سرمایه گذاری باشند و باید توجه داشت که خرید و فروش خود را برپایه احساسات قرار ندهید. به این نکته توجه داشته باشید که گاهی تصمیم نگرفتن، خود یک تصمیم و نوعی استراتژی است و می تواند قسمتی از یک تصمیم‌گیری مالی خوب باشد. به دیگران اجازه ندهید که به جای شما فکر کنند. به طور کلی هر فرد باید خود آنالیزی از وضعیت داشته باشد و براساس آن برنامه‌ای را بنویسد و به آن پایبند باشد.

با خرید و فروش هیجانی کسی ثروتمند نمی‌شود. هنگامی می‌توانید از سرمایه گذاری ثروت بدست آوردید که تصمیم‌گیری مالی شما قابل اتکا باشد و به برنامه خود پایبند باشید و اجازه دهید قدرت مرکب سازی سود برای شما کار کند. اگر از این روش سرپیچی کنید و در انجام آن با شکست مواجه شوید بازار سهام می‌تواند گزینه گران قیمتی باشد و مطمئنا به خاطر تفریح وارد بازار سهام نشده‌اید.

 

سه سوال که هنگام سرمایه گذاری باید از خود بپرسیم:

آیا این مطلبی که می‌خوانم با استراتژی سرمایه گذاری من مرتبط است؟

اگر من این اطلاعات را نمی‌شنیدم این سهام را می‌خریدم یا می‌فروختم؟

آیا من اجازه می‌دهم اطلاعات نامرتبط بر تصمیم گیری مالی من اثر بگذارد؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *