هوش مالی یا هوش اقتصادی یا به عبارتی شم اقتصادی یکی از مفاهیمی است که اگر چه معنایی نزدیک به سواد مالی دارد ولی با آن متفاوت است. در این مطلب ضمن تعریف هوش مالی به تفاوت های این دو مفهوم می پردازیم.

 

هوش مالی چیست و چه نسبتی با سواد مالی دارد؟

هوش مالی به معنای جمع آوری اطلاعات در خصوص مسائل مالی یک موضوع مشخص است که با هدف درک طبیعت و قابلیت های آن موضوع و پیش بینی نتایج آن به کار می رود.

در واقع اگر سواد مالی را الفبای مسائل مالی بدانیم، هوش مالی شامل محاسبات ریاضی پیچیده تر است.
به عبارتی الفبا را می توان معادل ابر و ریاضیات پیچیده و محاسبات پیشرفته هوش مالی را باران دانست.
اگر ابری وجود نداشته باشد،‌بارانی هم در کار نیست.
به همین ترتیب اگر شما با سواد مالی آشنایی نداشته باشید نمی توانید از مزایای هوش مالی برای گرفتن بهترین تصمیمات و رسیدن به بهترین نتایج مالی استفاده کنید.

هوش مالی در نگاه رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی در کتاب پدر پولدار- پدر بی پول، داشتن هوش مالی را یکی از مولفه های افراد ثروتمند معرفی می کند. کیوساکی در این کتاب هوش مالی را اینگونه تعریف می کند:

هوش مالی عبارت است از مجموعه تشخیص، تصمیم و اقداماتی که یک فرد در جهت مدیریت مالی زندگی خود و کسب و کارش بکار می گیرد.

 

تقسیم بندی هوش مالی از نگاه رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی هوش مالی را در ۵ جنبه بیان می کند:

  1. کسب پول بیشتر
  2. حفاظت از پول
  3. بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول
  4. اهرم کردن پول
  5. ارتقا آگاهی مالی

 

در واقع هوش مالی شاخصی است که نشان می دهد شما با پول چگونه رفتار می کنید. داشتن هوش مالی بالا لزوما به این معنی نیست که شما در سرمایه گذاری های تان فوق العاده عمل می کنید یا پیش بینی نمی کند که شما به عنوان یک میلیونر بازنشسته می شوید. معنی داشتن هوش مالی بالا این است که شما می توانید پول را مسئولانه مدیریت کنید. تصمیمات پولی هوشمندانه ای بگیرید و هزینه و پس اندازتان مطابق برنامه باشد.

 

چطور باید هوش مالی تان را تقویت کنید؟

افزایش هوش مالی یک فرآيند تدریجی است و در یک چشم بهم زدن اتفاق نمی افتد بلکه با ایجاد، استمرار و پایبندی اتفاق می افتد.  در این قسمت ۷ عادتی که برای تقویت هوش مالی، باید در خودتان تقویت کنید را به نقل از وبسایت نابغه سیاستگذاری به شما معرفی خواهیم کرد:

۱. در مورد مسائل مالی شخصی مطالعه کنید

خواندن کتاب هایی مثل پدر پولدار-پدر بی پول اثر رابرت کیوساکی، میلیونر خودکار اثر دیوید باخ و دوباره سازی کامل پول اثر دیو رمزی می تواند قدم موثری در این مسیر باشد. متناسب با اهداف مالی تان کتاب هایی را انتخاب کنید و آنها را طالعه کنید.

۲. میزان ارزش خالص تان را دنبال کنید

اگر تمرکز شما صرفا برمقدار درآمدتان باشد، ممکن است فکر کنید درحال ثروتمند شدن هستید در حالی که واقعا اینگونه نیست. اگر امسال از سال پیش پول بیشتری در آوردید، ولی همه آن پول را مصرف کنید باعث ثروتمندتر شدن شما نمی شود.
دنبال کردن ارزش خالص، عبارتی که به معنی دارایی های شما منهای بدهی های شماست، درآمد شما را در معرض دید قرار می دهد. این کار به شما کمک می کند ببینید چطور بدهی های شما چطور در طول زمان تغییر می کنند و چطور پول تان را پس انداز می کنید. شما می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید و یا از اپلیکیشن های موجود برای این کار استفاده کنید.

۳. هزینه های تان را دنبال کنید

اگر آماده یک بیداری مالی هستید، شروع کنید و هزینه های تان را برای مدتی دنبال کنید. این عادت کمی زحمت عملی دارد ولی به شما نشان می دهد که پول تان در کجا مصرف می شود. شما می توانید خریدهای تان را به صورت دستی ثبت یا از نرم افزارهای به خصوصی برای این کار استفاده کنید.
انجام این کار باعث می شود بدانید که در واقع چقدر برای مسائلی همچون غذا، تفریح و سایر موارد هزینه ها مصرف کرده اید.

۴. با یک مشاور مالی/مالیاتی ملاقات کنید.

در شرایطی که شرایط مالی شما پیچیده تر می شود، ملاقات با یک مشاور مالی به شما کمک کند تا بتوانید سرمایه گذاری های بهتری انجام دهید و استراتژی های بهتری برای شرایط مبهم موجود در پیش بگیرید.
گفتگو با یک مشاور مالیاتی نیز به شما کمک می کند آنچه در انتظار شماست را بهتر بدانید و تصمیمات بهتری اتخاذ کنید.

۵. بر روی خود سرمایه گذاری کنید

برای شرکت در دوره های آموزشی و آموختن مهارت های جدید روی خودتان سرمایه گذاری کنید. ممکن است بخواهید یک مدرک جدید بگیرید تا بتوانید درآمد بالاتر و شغل بهتری پیدا کنید. گاهی اوقات بهترین سرمایه گذاری، گذاشتن پول در سهام یا اوراق قرضه نیست بلکه سرمایه گذاری روی توسعه شخصی خود می‌باشد.

۶. شبکه سازی

با ایجاد ارتباطات و شبکه سازی با افرادی که در حوزه تخصصی شما فعالیت می کنند، نبض صنعت تان را در دست بگیرید و با افراد ارزشمند ارتباط برقرار کنید. شاید هرگز نتوانید پیش بینی کنید که یک ارتباط جدید چه زمانی می تواند به یک چشم انداز جدید شغلی یا یک شراکت جدید منجر شود.

۷. روی چیزهایی متمرکز شوید که می توانید کنترل کنید.

گاهی اوقات زندگی غیرقابل مدیریت و غیرقابل پیش بینی می شود. حتی اگر همه کارهایی که می توانید با پول بکنید را یاد بگیرید نمی توانید همه رویدادهای بازار سهام یا قیمت طلا و ارز و مسکن را کنترل کنید. تمرکزتان را روی چیزهایی بگذارید که می توانید کنترل پذیر هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *