مهارت های قرن ۲۱ ام

در این نوشته به تاریخچه و تشریح مدل مهارت های قرن ۲۱ ام که توسط مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۵ منتشر شد می پردازیم و ضمن معرفی این مهارت ها، توضیحاتی در مورد اهمیت هر یک از آنها ارائه می کنیم.

مهارت های قرن ۲۱ ام توسط چه کسی معرفی شده؟

مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۵ گزارشی را تحت عنوان چشم انداز جدید آموزش – رهاسازی ظرفیت های تکنولوژی، منتشر کرد.
این گزارش که با مشارکت میان مجمع و شرکت مشاوره مدیریتی بوستون (بی سی جی) تهیه شده است مهارت های ۱۶ گانه ای را معرفی کرده که هر فردی برای موفقیت در زندگی و شغل در قرن ۲۱ ام باید به آنها تسلط داشته باشد.
اینها مهارت هایی هستند که شکاف میان مهارت هایی که دانش آموزان در مدارس می آموزند و مهارت هایی که به آنها برای زندگی در دنیای پیچیده قرن ۲۱ ام نیاز دارند را پر می کنند.
این مدل به عنوان مبنایی برای آموزش موثر دانش آموزان با هدف توانمندسازی برای بر عهده گرفتن نقش های شغلی که در آینده در انتظار آنهاست، معرفی می گردد.

این مهارت های ۱۶ گانه حاصل مطالعات گسترده در میان حدود ۱۰۰ کشور بوده است.  این مطالعات نشان داده دانش آموزان در بسیاری از کشورها آموزش های مورد نیاز برای تقویت این مهارت ها را دریافت نمی کنند و بدین ترتیب شانس کمتری در موفقیت های شغلی در آینده خواهند داشت.

در پاسخ به این نیاز تکنولوژی راهکارهای متنوعی را برای تقویت این مهارت ها در اختیار گذاشته است.در این گزارش نویسندگان شرایط رسیدن به بالاترین ظرفیت استفاده از تکنولوژی را وقتی مهیا می دانند که در یک سیستم آموزشی ادغام شود . به این ترکیب در این گزارش حلقه بسته اطلاق می شود.

به عنوان مثال در یک کلاس درس تکنولوژی های آموزشی بایستی در یک حلقه ادغام شوند که شامل ارائه آموزش، ارزیابی مستمر، مداخلات و پیگیری مناسب نتایج و یادگیری انجام شده هستند.در این گزارش مجموعه ای از منابع و ابزارهای آموزشی و سازمانی که می توانند باعث تقویت سیستم آموزشی و پشتیبانی حلقه بسته شوند معرفی شده اند.

 

لیست مهارت های قرن ۲۱ ام

۱۶ مهارتی که در گزارش مجمع جهانی اقتصاد به عنوان مهارت های ضروری زندگی در قرن ۲۱ ام برشمرده می شوند، در سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

۱. سوادهای بنیادی

سوادهای بنیادی نشان می دهند که دانش آموز چگونه مهارت هایش را در کارهای روزمره اش به کار می گیرد. این مهارت ها به عنوان زیربنایی استفاده می شوند که دانش آموزان برای ساختن دیگر مهارت های پیچیده تر ولی به همان اندازه مهم، یعنی شایستگی ها و خصوصیات شخصیتی، از آن استفاده کنند.
اگرچه در کشور ما نسبت به سواد خواندن و نوشتن ، سواد ریاضی و سواد علمی توجه نسبتا کافی وجود دارد، ولی از لحاظ سایر سوادهای بنیادی، از جمله سواد فناوری اطلاعات، سواد مالی و سواد فرهنگی و شهروندی توجه کافی صورت نگرفته است.

۲. شایستگی ها

این دسته از مهارت ها توضیح می دهند که چگونه دانش آموز با چالش های پیچیده مواجه می شود. به عنوان مثال، تفکر انتقادی توانایی شناخت، تحلیل و ارزیابی موقعیت ها، ایده ها و اطلاعات برای پیدا کردن پاسخ هایی برای مشکلات است.
خلاقیت توانایی تصور و ابداع راه های جدید برای حل کردن مشکلات، پاسخ دادن به سوالات یا اظهار معنا از طریق به کارگیری، ترکیب یا استفاده متفاوت از دانش است. ارتباطات و تشریک مساعی کار کردن در هماهنگی با دیگران برای انتقال اطلاعات یا حل مسائل به صورت مشترک است.
شایستگی های مانند مواردی که گفته شد برای نیروی کار قرن ۲۱ ام که تونایی ارزیابی منتقدانه و انتقال دانش مانند کار کردن با یک تیم تبدیل به وضعیت عادی شده اند، ضروری هستند.

۳. خصوصیات شخصی

خصوصیات یا کیفیت های شخصی مهارت هایی هستند که تشریح می کنند چطور دانش آموزان بایستی با محیط در حال تغییرشان مواجه شوند. در بازارهایی که با سرعت در حال تغییر هستند خصوصیات شخصی مانند تداوم و انطباق پذیری زیربنای انعطاف پذیری های بیشتر و موفقیت در مقابل موانع خواهند بود. کنجکاوی و ابتکار به عنوان نقطه شروع کشف مفاهیم و ایده های جدید عمل می کنند. رهبری و آگاهی اجتماعی-فرهنگی، تعاملات سازنده با دیگران با روش های مناسب از لحاظ اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی را در بر می گیرد.

 

تعریف مهارت های ۱۶ گانه قرن ۲۱ ام:

سواد: توانایی خواندن ، فهمیدن و استفاده از زبان نوشتار
شمردن: توانایی استفاده از اعدا و دیگر نشانه ها برای فهم و و بیان روابط کمی
سواد علمی: توانایی استفاده از دانش و اصول علمی برای فهم محیط و آزمودن فرضیه ها
سواد مالی: توانایی فهم و به کارگیری مفاهیم و جنبه های عددی مسائل مالی در عمل
سواد فرهنگی و شهروندی: توانایی فهم، قدردانی،‌تحلیل و به کارگیری علوم انسانی
تفکر انتقادی/حل مساله: توانایی شناخت، تحلیل و ارزیابی موقعیت ها، ایده ها و اطلاعات برای پیدا کردن پاسخ هایی برای مشکلات است.
خلاقیت: توانایی تصور و ابداع راه های جدید برای حل کردن مشکلات، پاسخ دادن به سوالات یا اظهار معنا از طریق به کارگیری، ترکیب یا استفاده متفاوت از دانش است.
ارتباطات: توانایی گوش کردن، فهمیدن، انتقال دادن و زمینه سازی اطلاعات از طریق روش های کلامی، غیرکلامی، بصری و نوشتاری است.
همکاری: توانایی کار کردن در یک تیم برای یک هدف مشترک است که شامل توانایی پیشگیری و مدیریت تعارضات است.

کنجکاوی: توانایی و اشتیاق پرسیدن سوالات و نشان دادن ذهن باز و کنجکاوی است.
ابتکار: توانایی و اشتیاق به بر عهده گرفتن یک وظیف یا هدف جدید است.
دوام و ثبات: توانایی نگه داشتن علاقه و تلاش برای استقامت برای تکمیل یک وظیفه یا هدف است.
انطباق پذیری: توانایی تغییر برنامه ها،‌روش ها و نظرات و یا اهداف صورت دسترسی به اطلاعات جدید است.
رهبری: توانایی راهبری، هدایت و انگیزش موثر دیگران برای انجام اهداف مشترک است.
آگاهی اجتماعی فرهنگی: توانایی تعامل با دیگر مردم درچارچوب یک روش مناسب اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی است.

چرا دانش آموزان باید به مهارت های قرن ۲۱ ام تسلط داشته باشند؟

موقعیت های شغلی در دنیای جدید به افرادی نیاز دارند که بتوانند به طور موثر با دیگران همکاری کنند، ارتباطات موثر برقرار کنند و بتوانند مسائلی که با آنها مواجه می شوند را حل کنند. این مهارت ها عموما از طریق آموزش اجتماعی – احساسی(SEL) توسعه می یابد.
با ترکیب این مهارتها با مهارت های سنتی، این شایستگی های اجتماعی و احساسی دانش آموزان را برای موفقیت در اقتصاد دیجیتالی در حال تکاملی که پیش رو داریم مجهز می کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *