آموزش سواد مالی به کودکان

آموزش سواد مالی به کودکان

با پیشرفت تکنولوژی و تنوع انتخابهایی که افراد با آن مواجه هستند ضرورت داشتن سواد مالی بسیار بیشتر ازپیش احساس می شود. پدر و مادرهایی که این تغییرات را احساس کرده باشند مطمئنا دغدغه‌های بیشتری نسبت به قبل خواهند داشت. آنها به دنبال راههایی هستند که بتوانند فرزند خود را برای مواجهه با دنیای پیش رو آماده کنند و در حقیقت می‌کوشند که فرزند توانمندی را پرورش دهند. چون می‌دانند که فرزند شش ساله آنها باید برای آینده  آماده شود و مهارتهای مورد نیاز بیست سال دیگر را یاد بگیرد.

برای شروع باید توجه داشت که به عنوان مربی به رفتارهای خود آگاه باشیم و ابتدا خود به یادگیری سواد مالی بپردازیم. پدر و مادری که با این دانش آشنایی نداشته باشند نمی‌توانند راهنمای خوبی برای فرزندان خود باشند. چون ناخودآگاه آموزشهایی را به فرزند خود انتقال می‌دهند که ممکن است پایه علمی نداشته باشد و بچه‌ها را دچار گمراهی کند. برای اینکه بتوانیم در این حوزه بهتر عمل کنیم می‌توانیم از متخصصان کمک بگیریم.

گاهی تصور می‌کنیم برای آموزش حتما باید لحظات خاص و کلاس، دفتر و مداد فراهم باشد. درصورتیکه این گونه نیست آموزش می‌تواند هر لحظه و هر جا اتفاق بیفتد. باید از تمام لحظاتی که با فرزند هستیم استفاده و آنها را تبدیل به فرصتی آموزشی  کنیم. به عنوان مثال

هنگامی که به سوپر مارکت می‌رویم اجازه دهیم فرزند شش ساله ما پول را پرداخت کند. علاوه برموارد گفته شده دراین راه باید به بچه‌ها اجازه تصمیم گیری و همچنین آزمون و خطا بدهیم و دست از کنترل گری برداریم. در حقیقت در کنار آنها مانند راهنما عمل کنیم و هرگز اجازه ندهیم کسی آنها را قضاوت کند.

مورد دیگری که در این راه باید به آن توجه داشت این است که تمام تلاش خود را در جهت شناسایی استعدادهای آنها بکارببریم تا بتوانند از آنها در جهت رشد خود استفاده کنند و زندگی خوبی را برای خود بسازند.

می‌توانیم علاوه بر آموزشی که در منزل برای کودکان در نظر می‌گیریم از دوره‌های آموزشی که در این حوزه طراحی شده است بهره ببریم. سوادمالی شامل گامهای متعددی است که بچه‌ها در کنار خانواده‌ها باید با آنها آشنا شوند و از آنها در جهت پیشرفت خود استفاده کنند. اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌های سواد مالی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *